Studentské ubytování aneb kde vnímáme investiční potenciál v příštích letech?

Studentské ubytování aneb kde vnímáme investiční potenciál v příštích letech?

24.11.2022 / Novinky z trhu

Válka na Ukrajině, rychle rostoucí spotřebitelské ceny (inflace) a s tím spojený růst úrokových sazeb takřka po celém světě stále vyvolávají turbulence na kapitálových trzích.

Zhoršení ekonomického a geopolitického prostředí je již patrné i na trhu komerčních realit v ČR. V posledních měsících jsme mohli zaznamenat nižší aktivitu na trhu a jsme také svědky rostoucích výnosů ve většině sektorů realitního trhu (viz graf níže).

Zdroj: https://pdf.euro.savills.co.uk/czech-republic

Je však jedno odvětví realitního trhu, které se tak trochu vymyká výše uvedenému trendu. Jedná se o studentské ubytování. Vzrůstající obliba tohoto sektoru u větších realitních fondů je patrná po celé Evropě. V prvních třech čtvrtletích letošního roku dosáhl objem investic a transakcí v Evropě 11,7 miliard EUR (téměř 290 miliard Kč), což je ve srovnání s rokem 2021 téměř 130% nárůst. Je nutné vzít v úvahu, že rok 2021 se ještě na rozdíl od roku 2022 nesl na pozitivní vlně rekordně levných financí a optimismu. I přes rekordní investice do studentského ubytování je tento typ služeb v evropských městech (a česká města nevyjímaje) stále nedostatečný. Vysoká poptávka po soukromém studentském ubytování je dána rostoucími počty vysokoškolských studentů. Například v Praze se očekává příliv studentů v rozmezí 15 – 19 let o 5,7 % ročně. Velká poptávka po soukromém studentském ubytování je tažena jak domácími studenty, tak primárně zahraničními studenty, jejichž počty se každoročně zvyšují. Statistiky ukazují, že tento typ ubytování může být do určité míry proticyklický a představuje tak vhodnou příležitost i v době ekonomické stagnace. 

Poskytování studentského ubytování je součástí základní strategie nového realitního YDeal Fondu. V současné době zkoumáme možnosti poskytování studentského ubytování v několika významných českých městech. 

Autor: Josef Novotný

 

Kontaktujte nás

Adresa:

YDeal Funds SICAV a.s.
Realitní Podfond
Na Poříčí 1071/17
110 00 Praha 1 - Nové Město

Kontaktní informace:

Dat. schránka: itk8hva
IČO: 14175738
Společnost vedená pod spisovou značkou B 27023 vedená u Městského soudu v Praze

E-mail:

Investovat s námi můžete i prostřednictvím našeho obchodního partnera:
Czech Investment Services s.r.o.
Fügnerova 818/8
702 00 Ostrava–Přívoz
Tel.: +420 597 578 393
E-mail: info@cz-in.cz
www.cz-in.cz

Napište nám: